Životopis v datech

1898 – Clive Staples Lewis se 29. listopadu narodil v Belfastu v Severním Irsku právníku Albertu Jamesi Lewisovi (1863–1929) a matematičce Floře Augustě Hamilton Lewisové (1862–1908). Jeho starší bratr Warren přišel na svět 16. června roku 1895.

1899 – C. S. Lewis je v únoru pokřtěn.

1895 – Lewisovi se stěhují do rodinné vily v Little Lea na předměstí Belfastu.

1908 – V únoru umírá matka na rakovinu. V září jsou oba chlapci posláni na soukromou školu Wynyard School v anglickém Watfordu.

1910 – Po kolapsu skomírající Wynyard School studuje Lewis od září do prosince na Campbell College v Belfastu.

1911 – Odjíždí studovat do Malvern v Anglii. Zapisuje se na přípravnou školu Cherbourg House. Přestává věřit v Boha.

1913 – Zapisuje se na Malvern College.

1914–1917 – Soukromě studuje u emeritního profesora Williama T. Kirkpatricka v Great Bookham v Surrey.

1917 – V dubnu získává stipendium na University College v Oxfordu. V červnu se poprvé setkává s Janie Mooreovou, matkou svého přítele Paddyho Moorea. Narukuje k Sommersetské lehké pěchotě a 29. listopadu, v den svých devatenáctých narozenin, se ocitá v zákopech.

1918 – Je raněn a až do října se léčí. Umírá přítel Paddy Moore.

1919 – Vrací se studovat literaturu a filosofii do Oxfordu. V březnu mu vychází sbírka básní Spirits in Bondage (Duchové v područí).

1921 – Žije v bytě spolu s Paddyho matkou Janie a jeho sestrou Maureen, o něž se slíbil starat v případě jeho smrti. S paní Mooreovou žije až do její smrti v roce 1951.

1924 – Začíná přednášet v Oxfordu. O rok později se oficiálně stává členem Magdaleniny koleje (Magdalen College) v Oxfordu.

1926 – V květnu první doložené setkání s filologem J. R. R. Tolkienem. V září vydává rozsáhlou epickou báseň Dymer.

1929 – Stává se teistou. V září umírá jeho otec Albert Lewis.

1930 – Paní Mooreová, C. S. Lewis a jeho bratr Warren kupují dům nazvaný „The Kilns“ nedaleko Oxfordu. Ten je Lewisovi domovem po zbytek života.

1931 – Bratr Warren se v květnu vrací po letech k víře. Lewis sám se v září, po diskusi s křesťanskými přáteli Hugo Dysonem a J. R. R. Tolkienem, obrací ke křesťanství.

1933 – Vychází kniha Poutníkův návrat: alegorická obhajoba křesťanství, rozumu a romantismu. Na podzim se kolem Lewise a Tolkiena utváří neformální skupina přátel jménem Inklingové („The Inklings“). Později se začínají scházet pravidelně jednou týdně večer v Lewisových pokojích na Magdalenině koleji a dopoledne v hostinci U orla a dítěte („Eagle and Child“). Mezi členy tohoto literárně-diskusního klubu postupem času patřili mj. Owen Barfield, Warren Lewis, Hugo Dyson, Charles Williams, Neville Coghill a Christopher Tolkien.

1936 – Poznává spisovatele Charlese Williamse, brzy jednoho ze svých nejbližších přátel. V květnu mu vychází první vědecká monografie The Allegory of Love (Alegorie lásky).

1938 – Vychází první díl tzv. kosmické trilogie nazvaný Návštěvníci z mlčící planety. Další dva díly spatří světlo světa v letech 1943 (Perelandra) a 1945 (Ta obludná síla).

1939 – Charles Williams se jakožto zaměstnanec vydavatelství Oxford Unviersity Press stěhuje kvůli bombardování z Londýna do Oxfordu a stává se zde pravidelným účastníkem setkání Inklingů.

1940 – Vychází kniha Problém bolesti.

1941 – Lewis přednáší o křesťanství pilotům RAF. BBC také v srpnu vysílá jeho první rozhlasové promluvy, kterým se věnuje i v dalších válečných letech. V anglikánském časopise The Guardian vycházejí na pokračování Rady zkušeného ďábla.

1942 – V lednu se koná úvodní setkání Sokratovského klubu, jehož se Lewis stává prvním prezidentem. V této diskusní skupině se konfrontují zejména zastánci a odpůrci křesťanství.

1945 – 15. května, šest dní po konci války, umírá Charles Williams.

1946 – Vychází kniha Velký rozvod.

1947 – Vychází kniha Zázraky. Lewis se v září objevuje na obálce amerického časopisu Time – je to symbolické potvrzení jeho vzrůstající popularity ve Spojených státech.

1948 – Lewis se cítí poražen filosofkou G. E. M. Anscombovou v debatě nad knihou Zázraky v Sokratovském klubu. V létě začíná psát Lva, čarodějnici a skříň. Stává se též členem Královské literární společnosti (Royal Society of Literature).

1949 – Koná se poslední čtvrteční setkání Inklingů.

1950 – Vychází Lev, čarodějnice a skříň. Další příběhy z Narnie následují postupně až do roku 1956.

1951 – Umírá paní Mooreová, žena, o níž Lewis celý život pečoval a již nazýval svou „matkou“.

1952 – Lewis se poprvé setkává s americkou spisovatelkou Joy Davidman Greshamovou (1915–1960), s níž si již více než dva roky dopisoval a která pod vlivem jeho knih konvertovala ke křesťanství.

1954 – Je zvolen profesorem středověké a renesanční anglické literatury na Magdalenině koleji („Magdalene College“) v Cambridge. Joy Davidman Greshamová se rozvádí s Billem Grehamem.

1955 – Stává se členem Britské akademie. Vychází jeho duchovní autobiografie Zaskočen radostí.

1956 – V dubnu Lewis uzavírá tajný civilní sňatek s Joy Davidmanovou, aby jí zajistil britské občanství a zabránil tak jejímu vyhoštění z Anglie. V říjnu je Joy převezena do nemocnice s rakovinou.

1957 – V březnu je v nemocnici církevně oddán s umírající Joy Davidmanovou podle obřadu anglikánské církve. Její nemoc se v následujících měsících překvapivě zastavuje.

1959 – Lewis se stává členem komise pro revizi žaltáře, v níž zasedá mj. i básník T. S. Eliot. V říjnu se vrací Joyina rakovina.

1960 – Vychází kniha Čtyři lásky. Lewis a Joy stráví v dubnu prázdniny v Řecku. 13. července Joy umírá ve věku 45 let. V srpnu Lewis píše knihu Svědectví o zármutku, již vydává pod pseudonymem.

1961 – Lewisovi je diagnostikována nemoc prostaty. Nemůže učit.

1963 – Vychází kniha Průvodce modlitbou: Dopisy Malcolmovi. V červenci dostává Lewis infarkt a 22. listopadu, týden před svými 65. narozeninami, umírá doma v The Kilns. Je pohřben v Oxfordu.

1973 – V dubnu umírá Lewisův bratr Warren.

Poznámka: Zpracováno podle knihy Walter Hoopera C. S. Lewis: A Companion & Guide a podle stránek Into the Wardrobe.